Klaus BARBIE

Klaus BARBIE (1913-1991) - Někdejší šéf lyonského gestapa, známý jako "lyonský řezník, osobně nařídil či schválil tisíce případů zabití, zatčení a deportací. V roce 1987 byl ve Francii odsouzen na doživotí, neboť trest smrti byl mezitím v zemi zrušen. Ve věznici však dlouho nepobyl - po čtyřech letech umřel v lyonské vězeňské nemocnici na rakovinu.

Válečné zločiny

Centrála gestapa se v Lyonu nacházela v hotelu Hôtel Terminus. Zde si krutým zacházením se zajatci a vyslýchanými vysloužil přezdívku Lyonský řezník. Je zaznamenáno, že osobně a s velkým potěšením mučil vězně a je zodpovědný za smrt přibližně 4 000 lidí. Nejznámějším případem je zajetí a mučení Jeana Moulina, který byl vysokým členem francouzského odboje. V dubnu 1944 nařídil deportaci 44 židovských dětí do koncentračního tábora Osvětim ze sirotčince v Izieu.

Po válce

Po druhé světové válce začal spolupracovat se západními spojenci a ti mu umožnili se vyhnout soudnímu řízení. V roce 1971 byl však vypátrán v Bolívii proslulými lovci nacistů Sergem a Beate Klarsfeldovými. 19. ledna 1983 jej nově zvolená vláda vydala do Francie. V roce 1984 byl předán jeho případ soudu a samotný proces začal 11. května 1987. Barbie v tomto procesu odhalil, že jeho spolupracovníky a konfidenty Němců bylo v době druhé světové války mnoho vážených a uznávaných osobností. Proto byl tento proces označen jako skandální. Bylo jasné, že autority z vyšších míst mají snahu o umlčení a odsouzení. 4. července 1987 byl odsouzen za válečné zločiny k doživotnímu vězení a zemřel ve vězení na leukémii v roce 1991 ve věku 77 let.

Klaus BARBIE

Nebyly nalezeny žádné příspěvky.

Přidat nový příspěvek