Adolf EICHMANN

Adolf Eichmann  (1906-1962) byl německý nacistický funkcionář a válečný zločinec, jeden z hlavních organizátorů holocaustu.

V létě 1941 ho Heydrich povolal do Berlína, kde mu oznámil, že Hitler si přeje fyzickou likvidaci Židů. Eichmann měl za úkol organizovat transporty Židů z různých částí Třetí říše na východ. Tam byli Židé likvidováni speciálními oddíly SS. Eichmann tyto masové vraždy na vlastní oči viděl při své inspekční cestě a udělalo se mu z toho špatně. U Heydricha se přimluvil za jiný způsob vyřešení židovské otázky. Nicméně se Židé vraždili dál i jinými metodami. Výfukové plyny z aut také nebyly pro Eichmanna příliš přijatelné.

V létě 1941 se Eichmann vypravil na služební cestu do vyhlazovacího tábora v Osvětimi. Zde se bavil s velitelem tábora a dospěl k závěru, že nejlepší způsob likvidace Židů je plynová komora. Bylo však nutné vyvinout nějaký spolehlivý plyn. V září 1941 byli v Osvětimi poprvé zavražděni ruští zajatci novým plynem, který se nazýval Cyklon B. Poté již nic nemohlo zabránit nacistům v „konečném řešení židovské otázky“. 20. července 1941 Eichman nařídil v koncentračních táborech vraždit přednostně židovské děti. Do jara 1944 bylo zavražděno přibližně 5 milionů Židů z celé Evropy.

 

 

Po válce

Podařilo se mu uprchnout z vězeňského tábora a poté pracoval na farmách v Německu. V roce 1950 se mu podařilo za pomoci organizace Tichá pomoc odplout na lodi do Argentiny, kde se usadil a pracoval ve vládní firmě CAPRI. Brzy dostal výpověď a musel si hledat jiné zaměstnání. Posléze Eichmann žil pod jménem Ricardo Klement v Buenos Aires a vlastnil farmu, specializovanou na chov králíků. Po několika letech se izraelská tajná služba (Mossad) začala o Eichmanna zajímat. Na Eichmanna byl nasazen agent Zvi Aharoni, který Eichmanna vypátral. Izraelcům se podařilo Eichmanna dopadnout, vyslechnout a dokonce dopravit do Izraele. Zde byl Eichmann postaven před soud a odsouzen k trestu smrti oběšením. Celý únos z Argentiny vyvolal mezinárodní skandál, jelikož agenti Mosadu uskutečnili svou operaci na území cizího suverenního státu bez jeho souhlasu.

Adolf EICHMANN

Eichman

Olík | 22.08.2015

Pas do Argentiny mu zaridila cirkev.

Přidat nový příspěvek