John Demjanjuk

 

 

Narodil se na Ukrajině a za 2. světové války bojoval v Rudé armádě. Později byl zajat a měl působit jako dozorce ve vyhlazovacím koncentračním táboře Treblinka, který zřídil německý nacistický režim. Po skončení války se odstěhoval do USA, kde žije pod jménem John Demjanuk. V roce 1988 byl v Jeruzalémě odsouzen k trestu smrti za podíl na masovém vyvražďování Židů, v roce 1993 byl ale rozsudek zrušen, protože se prokázalo, že se stal obětí záměny osob.

 

 

17.březen 2012

Bavorská policie uvedla, že Demjanjuk zemřel v pečovatelském ústavu nedaleko Rosenheimu, kde pobýval od loňského května, kdy ho soud v Mnichově poslal na pět let za mříže. Byl obviněn, že se během okupace Polska v roce 1943 jako dozorce podílel na vraždě více než 28 000 Židů v nacistickém vyhlazovacím táboře Sobibor. Kvůli vysokému věku však do vězení nastoupit nemusel.

 

Demjanjukovi, nejníže postavenému příslušníkovi, který kdy byl v Německu souzen za válečné zločiny, u soudu v Mnichově hrozilo původně doživotní vězení. Žaloba ale později vznesla žádost o šestiletý trest. Soudní tahanice trvaly přes 30 let.

 

 

John Demjanjuk

Nebyly nalezeny žádné příspěvky.

Přidat nový příspěvek